Filip ZAKONOV
    (Hanák)

Češi stále neporaženi v kvalifikaci, Rakousko dali s dvacítkou

Radost českých florbalistů při utkání s Rakouskem | foto: Český florbal

Ani ve druhém utkání kvalifikace o mistrovství světa Češi nezaváhali a zajistili si tak účast na šampionátu v Malmö. Nad Rakouskem uspěli drtivým rozdílem 20:2 a pokračují ve stoprocentní jízdě na turnaji v polském Lochowě. Zároveň se přepisovaly historické statistiky, když se Matěj Jendrišák stal nejproduktivnějším hráčem v dějinách reprezentace.

Česko – Rakousko 20:2 (6:0, 7:1, 7:1)

Národní mužstvo navázalo na úvodní vítězství v rámci kvalifikace, když ve čtvrtek jasně rozdrtilo Maďary 16:1. Co se týče aktuálního duelu s Rakouskem, čeští florbalisté s ním hrálo poprvé od kvalifikačního turnaje 2014 v nizozemském Nijmegenu. Tehdy reprezentace uspěla vysoko 15:1, přičemž nezaváhala ani nyní při celkově osmém vzájemném utkání historie.

Česko mělo vynikající vstup do zápasu a už na konci druhé minuty vedlo 2:0. Další trefy následovaly zhruba kolem poloviny dějství, čímž se manko Rakouska ještě zdvojnásobilo. Svěřenci trenéra Jaroslava Berky měli situaci pod kontrolou a soupeři dovolovali pouze občasné úprky za středovou čáru. Další várku branek si připravili reprezentanti na závěr první třetiny, což jim zaručovalo pohodlný náskok 6:0.

Zběsilé tempo udrželi Češi také po přestávce a zkraje druhé části odskočili dalšími třemi góly. Příliš je tak nevyrušilo ani snížení Rakušanů na 1:9, které bylo ojedinělým úspěchem jejich snahy. Česká dominance trvala i nadále, přičemž asistencí ze 37. minuty nastolil Matěj Jendrišák nové historické maximum bodů v národním týmu. Teď jich má na kontě 144, druhý v pořadí Radim Cepek 143.

Klidný průběh provázel také závěrečné dějství, kdy se skóre vyšplhalo až na drtivých 20:2. Mezi bodově nejaktivnější strůjce úspěchu se zařadili Matěj Pěnička (4+1), Matěj Havlas (3+2) či Petr Majer (3+1). „Zápas byl trošku jiný, než včera. Maďaři byli hodně běhaví až do konce zápasu. Obrana Rakušanů byla více zónovější a myslím si, že stejně jako včera nám chyběla lepší produktivita,” říkal rekordman Jendrišák.

„Hráči předvedli solidní standard a je vidět, že mají vybudované určité návyky. Přestože se děly během zápasu nějaké změny v lajnách, tak kvalitu si zachovali bez ohledu na soupeře i vývoj utkání. Proto jsme určitě spokojeni,” zhodnotil hlavní kouč Jaroslav Berka.

Sestava Česka: Jurco (Bauer) - Meliš, Hemerka, Šebek, Punčochář, Havlas, Zouzal - Majer, Šindelář, Jendrišák - Pěnička, Kreysa, Forman - Besta, Gattnar, Šindler - Hanák, Langer, Zakonov.

Branky: 2. Pěnička, 2. Havlas, 10. Pěnička, 14. Šindler, 19. Gattnar, 20. Punčochář, 23. Besta, 23. Majer, 24. Pěnička, 36. Havlas, 37. Majer, 37. Šebek, 39. Langer, 41. Majer, 42. Pěnička, 46. Havlas, 49. Besta, 51. Kreysa, 56. Langer, 57. Zakonov – 26. Platzer, 49. Nussbaumer. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Zásahy brankářů: Jurco 17 - Meixner 21, Obereder 3. MATCH CENTER | STREAM (IFF)