Na začátku února proběhla v rámci Kempu talentované mládeže stáž, které se zúčastnilo deset trenérů z Belgie. Projekt proběhl za podpory Evropské unie a mezinárodního programu Erasmus+.
Deset koučů z různých oddílů v Belgii vyrazili sbírat zkušenosti do České republiky, kde absolvovali čtyřdenní stáž na Kempu talentované mládeže ve Svitavách. Kromě praktické ukázky práce s mladými florbalisty (U16 a U17) je čekaly také prezentace a školení představující pohled do výchovy hráčů a její vývoj. "Jsem rád, že naše akce mohla mít mezinárodní přesah a představili jsme kolegům ze zahraničí, co vše nyní v rámci KTM a vzdělávání nabízíme," říká manažer vzdělávání a hlavní metodik Českého florbalu Jan Třískala.
"Celá akce dopadla na výbornou! S trenéry z Belgie jsme sledovali hned několik tréninků v rámci KTM BU16 východ a západ, kde měli možnost získat vhled do práce s mládeží v českém prostředí. K tomu jsme si pro ně připravili krátké prezentace a témata k diskusi ohledně České cesty, celé myšlenky kempů talentované mládeže, hráčských rolí, metodické řadě individuálních herních činností jednotlivce a spoustu dalšího – včetně vzorového kondičního tréninku, kde jsme si ukázali možnosti cvičení do silové nebo rychlostní přípravy," popisuje pak koordinátor vzdělávání trenérů Jaroslav Čížek, který měl skupinu belgických trenérů na starosti.
Jedním z účastníků ze strany belgické federace byl Čech Radek Pilař, který je zároveň šéfem týmu Kraainem Tigers. "Belgický florbal hledá možnosti dalšího rozvoje a po neúspěších v kvalifikacích na mistrovství světa se snaží o nový impuls, restart a nalezení vhodné cesty rozvoje. Je zřejmé, že s tímto musí začít u mládeže. Sportovní předpoklady pro to existují (obdobně jako je v ČR populární lední hokej, je v Belgii na kvalitní úrovni hokej pozemní). Dosavadní brzdou rozvoje florbalu v Belgii jsou ekonomické podmínky spojené s regionalizací sportu, a především neexistující koncepce rozvoje, vzdělávání trenérů a práce s mládeží. Přestože má belgický florbal některé kontakty na finské a švédské florbalové prostředí, nikde neexistuje tak propracovaný a komplexní systém péče o mládež jako v Českém florbalu. Česká cesta, a na ni navazující kempy talentované mládeže, je naprosto unikátní projekt," vysvětluje jeden z hlavních otců myšlenky této fáze.
"Cílem této krátkodobé stáže bylo získání praktického povědomí o principech fungování České cesty a práci s talentovanou mládeží. Belgičtí trenéři se seznámili s herními činnostmi jednotlivce a hráčskými rolemi z pohledu jednotlivých věkových kategorií. Získali rovněž praktické zkušenosti z herních činností a v oblasti fyzické kondice, hodnocení a mentálního rozvoje hráčů. Belgický florbal by chtěl tuto stáž využít k podpoře mládežnické akademie založené na obdobných principech. Zároveň by ocenil další možnosti spolupráce pro vzdělávání trenérů, včetně spolupráce na klubové úrovni. Trenéři, kteří se stáže zúčastnili, tuto zkušenost velmi oceňují. Smekáme klobouk před profesionální organizací a prací s talentovanou mládeží ze strany Českého florbalu a přejeme hodně úspěchů do budoucna," uzavírá své hodnocení.