Evropský projekt 4F úspěšně završen, vznikne z něj dlouhodobý rozvojový program

Setkání Floorball Fit For Future | foto: Český florbal

Závěrečné setkání projektu Floorball: Fit for Future vedeného Český florbalem a financovaného z programu Erasmus+Sport proběhlo symbolicky v Praze, kde projekt před třemi lety startoval. Kromě dokončení posledních témat a zhodnocení získaných zkušeností byla na pořadu dne i diskuse o budoucnosti jednotlivých federací a jejich dalším vzájemném propojení.


"Mám pocit, že náš společný čas uběhl nesmírně rychle. Zároveň vnímám, že se nám společně podařilo vytvořit silnou a odhodlanou skupinu lidí, která intenzivně pracovala, aby dokončila všechny cíle, které si stanovila," hodnotí pocity po závěrečném setkání manažerka projektu Zuzana Svobodová a přidává: "Když jsme před téměř čtyřmi lety během Covidu začali společně s Filipem (Šumanem, pozn. redakce) dávat dohromady obsah projektu na následující tři roky, bylo to takové malé věštění z křišťálové koule. Snažili jsme si spoustu věcí představit, hodiny a hodiny jsme je diskutovali a věřili, že jsme našli správnou cestu. O to větší mám radost, když se teď za těmi třemi lety ohlédnu a vidím, že ambice, které jsme měli, jsme dokázali téměř do puntíku naplnit."

Nástroje, které spoluprací deseti organizací během 36 měsíců vznikly, budou nyní sloužit nejen samotným účastníkům projektu, ale i dalším světovým florbalovým federacím. "Projekt jsme budovali s myšlenkou, že jej po jeho dokončení a vytvoření plánovaných praktických nástrojů pro rozvoj federace převezme Mezinárodní florbalová federace, a bude jej využívat při své práci na rozvoji florbalu jako globálního sportu. Jsem moc rád, že tomu tak opravdu bude a unikátní "mapa" pro práci ve federaci bude dostupná všem zástupcům florbalu po celém světě," pochvaluje si obsahový šéf projektu Filip Šuman.

Ten zároveň poukazuje na unikátnost počinu, který český florbal společně s partnery vytvořil: "Za téměř 25 let ve florbalu jsem se potkal s nesmírným množstvím zástupců florbalových federací z mnoha zemí a všichni měli jedno společné - hledali nebo chtěli vědět kudy a jak na to. My jim teď na tyhle otázky nabízíme srozumitelnou odpověď. To neznamená, že je zbavujeme odpovědnosti stanovovat strategické cíle a hledat konkrétní řešení, ale jasně jim ukazujeme cestu a důležité činnosti, které by žádná federace neměla při svém rozvoji a rozvoji florbalu v zemi opomenout. Už to je velká podpora, která jim pomůže s orientací v celkem nepřehledném prostředí. Klíčové ovšem bude, aby zástupci z jednotlivých federací byli ochotni změnit přístup k některým tématům, jinak se jejich země posouvat nebudou."

Floorball: Fit for Future (4F) byl tříletý projekt financovaný v rámci dotačního programu Evropské unie s názvem Erasmus+ Sport. Žádost o něj podal Český florbal v roce 2020 a ke spolupráci v něm přizval federace Švédska a Švýcarska jako mentory a federace Dánska, Německa, Polska, Slovenska a Španělska na jejichž urychlení rozvoje se vzájemná spolupráce zaměřovala. Partnerem projektu byla i Mezinárodní florbalová federace (IFF), která bude získané znalosti a výstupy využívat v následujících letech i pro rozvoj dalších zemí. Během projektu byly vybudovány nástroje, které budou moci používat všechny evropské florbalové země pro urychlení rozvoje florbalu ve svých zemích. Nástroje budou nyní federacím k dispozici v dlouhodobém rozvojovém programu IFF.

Loading

Search

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se