Licenční komise znovu projednala případ Black Angels, potvrdila původní verdikt

Český florbal (ilustrační foto) | foto: Český florbal

Licenční komise Českého florbalu se na základě rozhodnutí Odvolací a revizní komise Českého florbalu (ORK) znovu zabývala případem týkajícím se neudělení oddílové licence pro elitní soutěže. Po projednání všech i nových okolností nakonec potvrdila původní verdikt.


Tým Black Angels, který v uplynulém ročníku zachránil Livesport Superligu v prvním kole play-down (výhra nad Pardubicemi 4:3 na zápasy, pozn. red.), neobdržel licenci pro elitní soutěže.

Důvodem bylo nedodání dokumentů týkajících se kompletního ekonomického fungování oddílu včetně nedodání účetní uzávěrky ani po několika urgencích a především více než 12 měsíců po lhůtě dané zákonem. "Tým Black Angels dlouhodobě neplnil podmínky stanovené licenčním řízením, navíc vedení oddílu ignorovalo vytvoření akčního plánu, který měl nedostatky vyřešit. Už pro ročník 2023/24 obdržel licenci s podmínkou s tím, že termín pro odevzdání účetní závěrky za rok 2022 byl prodloužen do konce června. Ani tento dodatečný termín a tím pádem i podmínka pro udělení licence pro uplynulou sezonu nebyl splněn. Tým navíc nereagoval ani na sankce v podobě finančního postihu či omezení matričních úkonů. Oddíl byl ve všech rozhodnutích upozorněn, že v případě neplnění podmínek se vystavuje riziku dalších sankcí, včetně neudělení oddílové licence, přesto jsme však do uzávěrky licenčního řízení neobdrželi byť jediný potřebný dokument," objasňuje Jiří Dufek, předseda licenční komise.

"Za Licenční komisi jsme opakovaně žádali i zaslání alespoň průběžných ekonomických výkazů, které však Black Angels nebyli schopni zpracovat a předložit. Vedení klubu začalo fakticky jednat až po doručení rozhodnutí o neudělení licence, byť byl na tuto možnost upozorňován a několikrát od února instruován, co může v případě jeho nečinnosti nastat," doplňuje Dufek.

Po neudělení licence se pražský oddíl odvolal s předložením některých podkladů, které byly požadovány, avšak až výrazně po skončení licenčního řízení. ORK po projednání původní rozhodnutí zrušila, kdy potvrdila správnost procesu a postupu komise. Licenční komise si v souvislosti s doporučením ORK ohledně posuzování dodaných materiálů vyžádala další podklady pro úplné dokreslení celé ekonomické situace oddílu, aby mohl být celý případ co nejlépe posouzen a také proto, aby ověřila, zda by některé dokumenty případně nemohly poukázat na změnu skutečností před rozhodným datem.

Licenční komise po svém znovujmenování (nutný legislativní proces viz článek zde) na konci týdne zasedla a znovu se celým případem zabývala. Během procesu pracovala s aktuálním zněním licenčního řízení a jeho cíli, mezi něž patří i ukončení licenčního řízení do jasného rozhodného data. Na základě toho, že elementární podklady pro udělení licence byly dodány až výrazně po nejzazším termínu, nakonec potvrdila svůj původní verdikt. "V licenčním řízení nemůžeme operovat s dokumenty, které byly odevzdány po rozhodném datu. Licenční řízení musí být skončeno do určitého data, neboť jinak nelze navázat další nezbytné kroky k hladkému startu soutěže. Nelze jej vést mimo dané termíny a držet tak všechny oddíly a soutěže v nejistotě. Jiným rozhodnutím bychom znehodnotili poctivou práci ostatních klubů a založili na nebezpečný precedens, kdy by se nedodržováním nastavených termínů znevážil celý proces licenčního řízení, což by mohlo v budoucnu vést ke snížení prestiže elitních soutěží, poškození dobrého jména nejen florbalu, ale také ohrozit spolupráci s partnery Českého florbalu," popisuje Dufek.

Oddíl Black Angels nadále nedisponuje oddílovou licencí pro elitní soutěže a v nadcházejícím ročníku se může přihlásit do jakékoliv soutěže, kde licence není potřeba (od Národní ligy níže). Uvolněné místo v Livesport Superlize budou moci doplnit týmy s právem účasti v 1. lize mužů. Jako první bude oslovený neúspěšný tým z baráže o superligu, následovat budou celky podle pořadí po konci play-off uplynulé sezony. Stejně se posléze bude postupovat i stran doplnění druhé nejvyšší soutěže.

Loading

Search

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se